G:îéøé- î÷åøéAMiscpdfäîôä äâãåìä.epsרפלקסולוגיה מתועדת בהירוגליף ממצרים העתיקה שבה נראים עבדים הנוגעים בלחיצות בכפות הרגליים ובכפות הידיים של אדוניהם, אך ניתן להניח שזה היה ידוע עוד קודם .  

רפלקסולוגיה מגיעה מהמילה רפלקשן = השתקפות, השתקפות איברי הגוף בכפות הרגליים.
במאה העשרים גילה דר' פיצרלד שהיה רופא ומנתח אף אוזן גרון שגילה שבלחיצות מסוימות בכפות הידיים הוא מצליח להקהות או לטשטש כאב ולזרז ריפוי אך כמובן שהרפואה לא יכלה להכיל אותו ולא ממש התייחסה .
יוניס אינגהם היתה פיזיותרפיסטית אשר התעניינה בשיטה אך היא גילתה שכף הרגל היא מפה סומאטוטופית יותר רגישה מכפות הידיים. היא פיתחה ושקדה על התיאוריה שלה כ- 8 שנים עם תוצאות מדהימות. היא הוציאה ספרים בנושא וטיפחה את אחיינה באיירס דוויט שהמשיך את דרכה ומיסד אותה.
מאז ועד היום הרפלקסולוגיה עברה שדרוגים שונים, נוספו מפות שונות, דעות ותיאוריות אבל עדיין הבסיס הוא של אינגהם.
אינגהם יוניס חילקה את הגוף לעשרה חלקים שווים כאשר ישנה התפצלות מהצוואר לידיים. כל יד חולקה לחמישה חלקים, כל כף רגל חולקה לחמישה חלקים. כאשר היא ציינה מספר חוקים/ כללים להתאמה הזו אשר בעזרתם ניתן למצוא את אברי ההשתקפות בכפות הרגליים בהתאמה.
מאחר ויונס הגיעה מעולם הפיזיותרפיה היא ביססה את התיאוריה על התאמה והקבלה אנטומית והתבססה על חוקים פיזיקליים כגון חוק הכובד, המאסה וכו'
חוקי ההשתקפות כוללים התייחסות לצדדים, גובה, גודל, עומק האיבר,לסוג הרקמה ועוד.

שלוש מטרות עיקריות יש לרפלקסולוגיה:

א. הקלה על מתח וסטרס שהוא אבי המחלות במאה העשרים.
ב. שיפור סירקולציה של מחזור הדם בגוף.
ג. עזרה לגוף להשיג הומיאוסטזיס.
 
אנו עומדים על זוג כפות רגליים עם כל הכבוד ויש.. ואלו נאלצות לסחוב בממוצע 70 קילו.
משימה לא פשוטה, כמה כפות רגליים ורדרדות אנו רואים? חלקות ללא יובש, או חריצים וקמטוטים,
ציפורניים עם פיטריות, אולפוס/פלטפוס? אנו מסתכלים על כל חריגה כזו כמנגנון התראה או/ והגנה שהאדם גידל או פיתח כדי לאזן את עצמו ביציבה שלו, בהליכה שלו .

האם במבט לא מקצועי כאשר נתבונן על היציבה של האדם נוכל לומר עליו מספר דברים … אדם כפוף – כפוף מתחת לעומס… או מכונס וכד' קל וחומר מה יאמרו לנו כפות הרגליים שהן הקשר של האדם עם האדמה שעליה הוא עומד… האם זה מייצג את הקשר שלו בעולם כרגע בתקופה זו, את הרגישות את ההתאמה שלו למצב….

ביהדות בפתח אליהו ואף בתורות המזרח נאמר העולם והאדם בנויים מארבעה אלמנטים אוויר, אש, מים אדמה רק שלאדם יש תוספת וזו הדעת – הידיעה, המודעות למה שהוא יוצר בחייו.

אוויר מייצג את המחשבות, אידאות, רעיונות, דמיון….
אש מייצגת את העשייה, תקשורת, אסרטיביות, נתינה, האינטראקציה עם הסביבה …..

מים מייצגים את קשת הרגשות שלנו, אינטואיציות/ תחושות בטן ……
אדמה מייצגת את הצרכים הבסיסיים שלנו, כסף, משפחה, הישרדות, קיום, פוריות…..
אלמנטים אלו משתקפים בכפות הרגליים ומהם אנו לומדים רבות על ההתייחסות, הגישה וההתנהלות של האדם בכאן ועכשיו בעולם בכלל.
הדינמיקה בין האלמנטים יוצרת לנו תמונה על הלך הרוח על הדפוסים שמנהלים אותו וכל זה בהבנה מה כל איבר מייצג מבחינה רוחנית, רגשית ופיזית ניתן לערוך חיבורים מאוד עמוקים ורחבים.
כל תקופה, כל משבר, נחרטים בכפות הרגליים כך שכפות הרגליים משמשות כמראה למתחולל בגופנו ועד התראה לבעיות פיזיות המתחילות להתהוות בגופו של האדם.
רפלקסולוגיה ניתן להכיר, להבין ולנתח דרך הצ'אקרות שהן גלגל בסנסקריט, זה מושג בתורות המזרח .
הצ'אקרות משמשות כמרכזי אנרגיה- שנאים/ ממירים/ תרגום לאנרגיה הבאה מהרבדים השונים שלנו הכוללים את המחשבות שלנו (אני יכול, אני אצליח), הרגשות שלנו (אהבה/ שברון לב), האינטואיציות שלנו (תחושות הבטן),….לשימושו של הגוף הפיסי שלנו.
כאשר אחד מהרבדים או הצ'אקרות יוצא מאיזון זה מנהל אותנו, זה יוצר חוסר הרמוניה בגופנו.
ישנם שבעה מרכזים עיקריים: בסיס, מין, מקלעת שמש, לב, גרון, עין שלישית וכתר לכל אחד יש מהות והסבר. מקושרים אליו איברים שונים ויש ביניהם יחסי גומלין, הם משפיעים ומושפעים אחד מן השני.
מסקנה – האדם הוא עולם שלם וכאשר אנו באים להתבונן,להרגיש אותו ולנסות להבינו אנו רואים כי הסימפטום לעיתים הופך שולי כי מאחורי כל סימפטום עומדים דברים שונים אשר אפשרו את התהוותו.
וזה קצה הקרחון והכרת העולם של תפיסת השלם, אין גוף או נפש, אחד הם.
 
סיכום
רפלקסולוגיה מציעה כלי אבחוני מתוך תפיסת השלם, לניתוח אישיותי ולניתוח המצב הפיסי.
רפלקסולוגיה הוא כלי טיפולי למגוון רחב של בעיות החל מכאבים שונים כגון גב, כאבי בטן, רגליים אוזניים וכו', בעיות כגון מתח, בעיות הורמונליות- pms כאבי מחזור, בעיות גיל מעבר, בעיות במע' הנשימה, אלרגיות והקשת רחבה מאוד.
הטיפול הרפלקסולוגי מאפשר יצירת הדהוד פנימי בגוף ובנפש מקצוות הגוף כלפי מעלה אל מערכת עצבים מרכזית ולפריפריה ליצירת בריאות איתנה.
 
* למטפלים: ניתן להשיג דרכי מפה רפלקסולוגית ומפת אברי השתקפות בכפות הידיים.