צמח המאקה ופריון הגבר
LEPIDIUM  MEYENII
מאת רבקה אהרוני CI.H, N.D

LEPIDIUM MEYENII – הנקרא גם MACA מאקה הינו צמח השייך למשפחת ה- brassicaceae שזו משפחת החרדליים, חלק הצמח בשימוש הינו השורש- פקעת.
צמח זה גדל באנדים הגבוהים בפרו בגובה של מעל 4000 מ' מעל פני הים, השורש דומה לגזר וצבעו בין לבן לצהוב.
הוא מתפתח מזרעים וגדל תוך 7-8 חודשים לגודל שורש. זני המאקה מתוארים עוד משנת 1843.
המאקה גדל בתנאי מזג אוויר קשים בהרי האנדים הגבוהים, השימוש בו נעשה ע"י תרבות האינקה (ילידים פרויאנים) ותרבויות פרימיטיביות אחרות. הוא נמצא גם באתרים ארכיאולוגיים ומשערים שהיה בשימוש משנת 1600 לפנה"ס.
המאקה היה נפוץ בסחר חליפין כי היה ניתן למאכל (טרי או יבש) ונעשה בו שימוש נרחב ומגוון במאפים, פודינגים, מרקים וריבות כשורש טרי, הוא מזכיר בטעמו את הבטטה המתוקה.
בעבר הוא כונה גם הג'ינסנג הפרויאני- הכוונה לצמח המעניק אנרגיה מאחר והוא משמש כמחסן אדיר של סוכרים עמילנים מינרלים וויטמינים. הצמח כולל תכולת חלבון מגוונת ורחבה, אסטרוגנים טבעיים, סטרולים, ח.שומן וח.אמינו חיוניות.
ניתן לראות ע"פ מחקר (מס' 2 מחקר כללי) שבו נבדקה רמת העובדות המדעיות, הרפואיות, התיעוד, אפקטים ביולוגיים בהתבסס על פרמקולוגיה קלינית וטקסיקולוגיה של המאקה אשר נמצא בשימוש עוד מהמאה ה-17 כמקור נוטריינטי וכמקור תומך לפוריות הגבר וכמקור אנרגיה וכן כבעל רעילות נמוכה.

עיקר פעילויותיו הרפואיות של המאקה הם: אימונוסטימולנט, טוניק, נוטריינט, מעלה טונוס שרירי, איזון ושיווי משקל ואדפטוגן.
משמש לבעיות כגון: בעיות מחזור, בעיות גיל המעבר, תת פעילות בלוטת תירואיד, סרטן הקיבה, אימפוטנציה, בעיות תפקוד מיני בנשים ובגברים, בעיות זיכרון, מחלות כרוניות, אנמיה, בעיות עייפות וחולשה .
כמו כן: משקם מע' רבייה, מעלה טונוס שרירי, מעניק אנרגיה, מאזן הורמונלי, אפרודיזיאק, כמחזק כללי וכספק ויטמינים ומינרלים מזינים לגוף.
נערך מחקר שבו ניסו למצוא מרכיבים חדשים במאקה שלא ידועים (מס' 4 מחקר כללי)
בו נמצאו שני חומרים: n-benzyl-15z-tetracosenamide אשר אושרו מעבדתית, חומרים אלה יכולים לשמש כמרקרים לאוטנטיות וסטנדרטיזציה של המאקה מאחר והם מוכרים כבעלי אפקט אנאבולי ואפרודיזיאקי.

עיקר שימושיו של המאקה הם:
1. מקור טבעי לרכיבי מזון (כגון: ח.אמינו, מינרלים, וכו')
2. תמיכה בתפקוד המע' ההורמונלית.
3. טיפול בבעיות פריון (לנשים וגברים)
4. תמיכה בבעיות זיקפה אצל גברים.
5. אפרודיזיאקי (=מעורר חשק מיני).
 

סגולותיו של המאקה נעוצות בהרכב הנוטריינטי שלו:
(כפי שניתן לראות בטבלה בהמשך..)
60-75% פחמימות
10-14% חלבון
8.5% סיבים
2.2% ליפופרוטאינים
חומצות אמינו רבות: ארגינין, סרין, היסטדין,אספטמיגלוטאמיק אסיד, גליצין, וואלין, פניאלנין, טירוזין, טראונין
מינרלים: סידן, אשלגן, ברזל, אבץ, מנגן, יוד נחושת.
ח.שומן: לינולאית, פלמטית,אולאית,סטרולים
ויטמינים: vit c, vit e, vit b2, vit b12
אלקלואידים, טנינים וספונינים.
כל אלה יחדיו הופכים אותו לייחודי, בעל השפעה כה רבה, במערכות רבות בגוף.
ובנושא מע' הפריון של הגבר בפרט. 

נספח -הטבלה הבאה מדגימה את כל הנוטריינטים שפקעת המאקה מכילה:

כל המרכיבים לפי 10 גרם

 
תכולה ח.אמינו מינרלים   ויטמינים  ח.שומן 
חלבון  1-1.4ג'
 
אלנין63.1 מ"ג  סידן 25מ"ג  B2  39mcg לינולאית 7.2mcg 
פחמימות 6-7.5 ג'
 
ארגינין 99.4מ"ג  נחושת 0.6מ"ג  B6 114mcg  פלמטית 52mcg
שומנים  20מ"ג
 
ח.אספרטית 91.7 מ"ג  ברזל 1.5מ"ג  C 28,6mg  אולאית 24.5mcg
סיבים 850מ"ג
 
ח.גלוטמית 156.5 מ"ג  יוד 52 מק"ג  Niacin 565mcg
 
 
אפר 490 מ"ג
 
גליצין 68.3 מ"ג  מנגן 80 מק"ג    
סטרולים  10-5מ"ג
 
היסטדין 41.9 מ"ג  אשלגן 205 מ"ג    
קלוריות 32.5
 
 פרולין 26 מ"ג  נתרן 1.9 מ"ג    
   איזולוצין 47.4 מ"ג  אבץ 380מק"ג    
   לואיצין 91 מ"ג      
   ליזין 54.5 מ"ג      
   מטיונין 28 מ"ג      
   פנילאלנין 55.3 מ"ג      
   פרולין 0.5 מ"ג      
   סרקוזין 0.7 מ"ג      
   סרין 50.4 מ"ג      
   טראונין 33.1 מ"ג      
   טריפטופן 4.9 מ"ג      
   טירוזין 30.6 מ"ג      
 
  וואלין 79.3 מ"ג      

דיון ומסקנות
המאקה נודע שנים רבות עוד מהמאה ה-17 כמקור נוטריינטי, אנרגטי וכמענה לבעיות הורמונליות ופוריות הגבר וכבעל אספקט אנאבולי ואפרודיזיאקי (מחקר כללי מס' 4)
הנושא נבדק ע"פ תיעוד, אפקטים ביולוגיים, עובדות מדעיות בהתייחסות פרמקולוגית וטוקסיקולוגית ואכן מצאו בחיות in vitro (מחקר כללי מס'2) כי המאקה הוא בעל רעילות נמוכה.
מחקרים שנעשו על חיות בעיקר עכברושים ניסו לבחון את יכולת המאקה בנושא הפריון, השפעתו הנוטריינטית, האנרגטית-  וההורמונלית על מע' הרבייה, תפקוד וחשק מיני. נעשה שימוש במאקה אקסטרקט, (במחקרים 1,4,5,7 בבעלי חיים) כאשר באחד נבדקה השפעתו על תפקוד האשכים, הבלוטות (ב-5), תפקוד מע' הרבייה (ב-7) בערמונית ונמצא בשלושתם שהמאקה השפיע על פרמטרי הרבייה ועל תהליך ייצור הזרע, מבחינת כמותו, תנועתיותו ואף נמצא  שרמות הטסטוסטרון עלו.
המסקנה משלושת המחקרים היא כי המאקה משפיע ללא רעילות, שכמובן נמדדה ולא נמצאה, על תהליך ייצור הזרע ועל פרמטרי הרבייה.
כאשר נבדק מחקר על שימוש באקסטרקט אלכוהולי בעכברושים זכרים (מס' 3) נמצא כי המאקה שיפר את תהליך ייצור הזרע אחרי21 יום.
ואילו במחקר מס' 4 נמצא כי המאקה זירז ייצור הזרע בהשפעה על ייצורו באשכים ובעילית האשך, במתן אקסטרקט של מאקה פעמיים ביום למשך 14 יום.
במחקר מס' 2 נתנו מאקה בשלבים שונים במהלך ה-12 ימי ציר ייצור הזרע, נמצא כי המאקה השפיע מהיום הראשון, מתחילת הטיפול, על כמות הזרע.
במחקר מס' 10 בדקו את יכולתו של המאקה להביא להומאוסטזיס ע"י ריסון הסטרס וזאת דרך מתן אקסטרקט אלכוהולי לעכברים. נמדדו פרמטרי סטרס מוכרים כגון גודל האדרנל, ח.שומן, קורטיקוסטרון, גלוקוז במבחני שחייה ומסקנת המחקר הראתה כי המאקה הוא בעל יכולת אנטי סטרסוגנית. זהו עוד אספקט מעניין שכמובן יכול לתרום רבות ישירות ובעקיפין לנושא הפוריות ותפקוד תקין של הגוף.
מכאן לאחר תוצאות כה משכנעות ויפות פנו החוקרים למחקרים בבני אדם כדי לנסות ואולי לאפשר פתח ריפוי וטיפול בבעיה כה רגישה בגברים.
החוקרים חקרו את מרכיבי המאקה וניסו לבודד את מרכיביו בניסיון להבין את השפעותיו בנושא הפוריות ובחיפוש חומרים המשפיעים על מע' העצבים המרכזית (כללי מס' 3) בבדיקה מולקולרית של המאקה נמצאו ח. שומן -macanidine ואלקלומידים ייחודיים N-hydroxypyridine derivative  (ומאלה נמצאו עוד חמש נגזרות) אשר יכולים להסביר את היכולת האנאבולית והאפרודיזיאקית של המאקה, חומרים אלה גם משפיעים על מע' העצבים המרכזית. אלו בצירוף להרכבו הנוטריינטי (ח.אמינו חיוניות, ח.שומן, ויטמינים, ומינרלים) מעניקים למאקה את חשיבותו ונחיצותו לתמיכה ובנייה של מע' העצבים והרבייה.
אין ספק שמע' עצבים היא מע' העובדת בצמוד, מושפעת ומשפיעה על המע' ההורמונלית ומכאן חשיבותה כחלק מהטיפול במע' הרבייה הגברית.

יש הטוענים שהמאקה יעניק פתרון גם לבעיות נשים כגון: תסמונת קדם וסתית, מנופאוזה, איזון הורמונלי מאחר והאלקלומידים פועלים באמצעות גירוי של בלוטת יותרת המוח ובכך מעודדים ייצור אנדרוגני של הורמוני מין נשיים (ע"פ דר' גלוריה צאקון דה פופיביץ מרצה לביולוגיה באוניברסיטת סאן מרקוס בפרו).
יש הגורסים שעקב היות המאקה בעל ערך נוטריינטי כה גבוה ומזין, הוא יתמוך גם במגוון בעיות כדוגמת בעיות קשב וריכוז בילדים אשר יעניק להם ויטליות, תמיכה גופנית ועצבית.
כאשר ניגשים לנושא פוריות הגבר חייבים להדגיש את חשיבות הטסטוסטרון ותפקוד שלפוחית הזרע, את חשיבות הטסטוסטרון כאינדיקטור לתפקוד מיני תקין, ייצור זרע, חשק וסיפוק מיני (מחקר בני אדם מס' 8) לצד חשיבות הפרוקטוז בשלפוחית הזרע המשמש כמרקר לבדיקת תפקודה בהתייחס לכמות הזרע, התקרשות הזרע, תנועתיותו ועמידותו מבחינת מע' הרבייה הנשית (מחקר מס' 5). המאקה נמצא כמשפר פרמטרי הזרע בגברים במחקר שנערך במשך 4 חודשים על גברים מבוגרים בגילאי 24-44 שבו נבדקו פרמטרים הורמונליים LH ,FSH, פרולקטין ואסטרדיול, התוצאות הראו עלייה בספירת הזרע לכל פליטה, הן בכמות והן באיכות הזרע, למרות שנמצאו שרמות ההורמונים לא השתנו עם הטיפול במאקה.
המסקנה הייתה שהמאקה כן אחראי על שיפור, ייצור ותנועתיות הזרע ע"י המכאניזם שהוא מפעיל ולא בהתייחס להורמונים (מחקר בני אדם מס' 3). כאשר בחנו את התיאוריה כי מאקה מכיל חומר דמוי טסטוסטרון המפעיל רצפטורים אנדרוגניים בשימוש במאקה אקסטרקט עם ממסים שונים מצאו כי מאקה משפיע על המע' האנדרוגנית אך לא ידעו להצביע כיצד ואיזה מרכיב משפיע (מחקר מס' 6).
גם בבדיקת השפעת המאקה על חשק מיני והעדר היחסיות עם רמות נסיוב הטסטוסטרון בגברים מבוגרים ובריאים בהשוואה לקבוצת פלסבו עם יומן מעקב על חשק מיני, דיכאון וחרדה במדידות לאורך 12 שבועות נמצא שיפור מיני לאחר שימוש במאקה החל מ-8 שבועות של טיפול אך רמות נסיוב הטסטוסטרון והאסטרדיול היו ללא שינוי.
המסקנה גם כאן מצביעה על ההשפעה במכאניזם במקרה זה על חשק מיני אך לא על רמות הורמונים (מחקר בני אדם מס' 2).
בבדיקת רוחב של מחקרים שונים על שימוש במאקה והשפעתו על פעילות אנדרוגנית ישירה נמצא כי מאקה אינו בונה רצפטורים אנדרוגניים למרות ההוכחות במחקרים אשר נעשו בחיות להעלאת חשק מיני וויסות פוריות, ספרמטגנוזיס והסדרת פעילות הורמונלית.
ההוכחה היחידה שנמצאה הייתה הימצאות גלוקוזינולט כאנטיגוניסט ספציפי לרצפטורים אנדרוגניים וההשערה הייתה שהמאקה משפיע על האינטראקציה בין הגלוקוזינולט לבין רצפטורים אנדרוגניים בהתבסס על ההשערה שהמאקה מכיל פיטואסטרוגנים אשר עוזרים לאינטראקציה. בנוסף המאקה בעל השפעה אנטי סטרסוגנית, אנטי דיכאונית, תומך מע' עצבים מרכזית. תכונות אלה יחדיו יוצרות את הפוטנציאל של המאקה להפעלת מע' המין, חשק מיני, ייצור זרע ופעילות מינית (מחקר בני אדם מס' 11).
מחקר תומך נוסף שנערך במשך 12 שבועות כפול סמיות עם פלסבו, רנדומייזד בשימושים שונים במאקה, כדי לבדוק את השפעת שורש המאקה על יכולת אפרודיזיאקית, מע' הרבייה, הפוריות ורמות הורמונים בגברים.
בהשוואה לפלסבו מאקה לא הראה כל השפעה על רמות ההורמונים אך הם גם לא נפגעו (מחקר בני אדם מס' 1)
מאקה הוא בעל רשימה מרשימה של נוטריינטים: ויטמינים, מינרלים, חלבונים, פחמימות וח.אמינו היסטדין ו- L ארגינין אשר חשובים לייצור זרע, L ארגינין מסייעת ביצירת החומר nitric oxide, שהוא חומר המרחיב כלי דם ומסייע בהשגת זקפה תקינה .
החומצה האמינית היסטדין הנמצאת גם היא בכמות גבוהה בצמח היא בעלת תפקיד ביכולת הפליטה (ejaculation) של איבר המין הגברי. רק מעצם היותו ככזה ושנים של שימוש העידו עליו כמשפר תפקוד זקפה ובכלל למע' המין הגברית, אך הוכחות ספציפיות הן מינימליות (מחקר בני אדם מס' 9).
נעשתה סקירה על גישות טיפוליות בצמחים לנושא תפקוד מיני בבדיקת מרכיביהם והשפעתם על המע' המינית כאשר אחת ההשערות הייתה שמאקה הוא סטימולנט לבלוטת האיצטרובל וזה גורם להעלאת רמת ייצור ההורמונים, אך ההוכחות לכך מתברר מינימליות. השפעה על הליבידו בהחלט אפשרית עקב היותו עשיר בסטרולים ולא נמצאו הוכחות לקשר בין השפעת המאקה לשיפור הזקפה בגברים או שיפור הסיכה בוואגינה ואורגזמה בנשים (מחקר בני אדם מס' 13).
במבחן המציאות מאקה אינו בעל השפעה על הורמוני מע' הרבייה הגברית, במחקר בן 12 שבועות ב- 56 גברים בריאים בגילאי 21-56 אשר טופלו באופן אקטיבי במאקה 1.5 ג' ליום, נלקחו דגימות דם לאחר שעתיים, ארבע, שמונה ו-12 שעות מלקיחת המאקה, מדדו ריכוזי 17- אלפא הידרוקספרוגסטרון, טסטוסטרון, בתא אסטרדיול LH, FSH ופרולקטין.
לא מצאו שינוי משמעותי. המסקנה הייתה שמאקה בטוח לשימוש, אך מסקנת כל המחקרים היא שהמאקה משפיע על המכאניזם של נושא המיניות והפוריות בגברים אך חשוב להמשיך במחקרים כדי לברר מה מרכיביו או באינטראקציה שהמאקה יוצר גורם לתופעות המיוחסות לו. (מחקר בני אדם מס' 14).
הניסויים היו מגוונים, כפולי סמיות, רנדומליים בהשוואה לקבוצות פלאסבו. אין ספק שהמאקה הוא צמח עשיר בנוטריינטים שכבר הופכים אותו למיוחד ובטוח לשימוש במגוון רחב של טיפולים ובנושא הפוריות בפרט הוא בהחלט פותח ערוץ לטיפול אשר לא מתערב ישירות הורמונלית אך בהחלט מפעיל את המכאניזם ויוצר איזון בנושא רגיש זה ומביא לשיפורו.

סיכום  
ניתוח רוחבי של כל המחקרים שנידונו במאמר זה הצביע על מספר השפעות עיקריות של מרכיבי המאקה על מע' הרבייה הגברית ותפקוד מיני.
השפעות אלו תוקפו בבדיקות מעבדה במחקרים בחיות ובבני אדם.
סקרתי בעבודה את המקורות המחקריים ואת תוצאותיהם וההשפעות המוכחות ביותר הן כדלהלן:  
השפעות מרכיבי המאקה לאור הדיון על מע' הרבייה הגברית
נוכל לראות את השפעת המאקה העשיר בח.אמינית ארגינין המסייעת ביצירת חומר NITRIC OXIDE המרחיב כלי דם ומסייע בהשגת זיקפה תקינה.
ח. האמינית היסטדין  נמצאה בכמות גדולה במאקה והינה בעלת תפקיד ביכולת הגעה לאורגזמה והפליטה (ejaculation) של איבר המין הגברי.
נערך מחקר על מרכיבי המאקה המשפיעים על פוריות בהשוואה לחומרים מוכרים וידועים ונמצא שמאקה מכיל  methoxybenzyl isothiocyanate שהוא חומר אפרודיזיאקי הפועל על מע' העצבים הסימפטטית ומגביר חשק מיני בגברים ובנשים.
נמצאו גם glucosinalates הפועלים על מע' העצבים ואשר יש להם גם סימוכין כמונעי סרטן. (מחקר מס' 3 מחקר כללי)
האלקלומידים n-hydroxypyridine derivative וח.שומן macaridine- שנמצאו במחקרים הוכחו כחומרים אנאבוליים ואפרודיזיאקים ונמצאו במאקה.
ויטמינים ומינרלים כגון: אבץ, vitb,vitc,vite החשובים והגורמים לתהליך יצירת הזרע.
המאקה עשיר בח.אמינו (פנילאלנין, היסטדין ,טירוזין, ארגינין) הנחוצים לייצור מוליכים עיצביים כגון דופמין ונוראדרנלין החשובים בין היתר להתעוררות מינית ותפקוד מיני.
המאקה עשיר בחומצות שומן – סטרולים אשר בצירוף לח. האמינו משמשים ליצירת הורמונים בגוף וביניהם גם הורמוני מין.

מסקנה
מאות בשנים השתמשו במאקה וראו תוצאות יפות, בחיות זה הוכח כפי שראינו בעיקר בעכברושים ועכברים.
בבני אדם המסקנה הברורה היא שהמאקה בעל תכונות אנאבוליות ואפרודיזיאקיות, אנטי סטרסוגניות ואנטי דכאוניות,
סטימולנט ומעניק אנרגיה, בעל יכולת השפעה על מע' העצבים ועל המכאניזם של מע' הרבייה ותפקוד מיני, אך לא פועל ישירות על ההורמונים.
מכאן הסיקו החוקרים שיש להמשיך ולחקור ולהבין כיצד המאקה משפיע ופועל על מע' הרבייה, 
כדי שצמח זה יהפוך לחלק אינטגרלי מטיפולי הפוריות ולו רק באספקט של תמיכה ואיזון.