דר' באך (1886-1936) היה רופא נודע, בקטריולוג בלונדון והומאופת .
בספרו HEAL THYSELF טוען דר' באך: "אין מחלות, רק אנשים חולים" … "אין החלמה מלאה ללא שינוי בהשקפה ובגישה, רגיעה מלאה של הנפש ואושר פנימי".

באך רקח 38 תרופות שהוכנו במיצוי מי מעיין של פרחי צמחי בר, שיחים או מעצים, תרופות אלה נועדו לשקם את בריאותם וחיוניותם של החולים והסובלים כדי שקרבן הסבל יתגבר על פחדיו או על דיכאונו ובאופן זה יסייע להחלמתו הוא.

אף תרופה אינה גורמת לנזק ואינה גורמת להתמכרות אלא מתייחסת למצבו הנפשי של הסובל: למצבי הרוח, לפחדים, טראומות, חרדות, לדאגות, לכעסים או לדיכאון ועוד.
באך טען שמצב נפשי בלתי הרמוני לא רק שימנע שיקומה של בריאות ויעכב הבראה אלא יהיה הגורם הראשון לכל מחלה ונגע ואילו כאשר הרגיעה וההרמוניה תחזורנה לשלוט בנפש- הבריאות והאון ישובו לגוף.

 המצבים השליליים של הנפש חולקו על ידי באך לשבע קטגוריות:
 – פחד,
 – חוסר וודאות,
 – חוסר עניין בהווה,
 – בדידות,
 – רגישות יתר להשפעות ורעיונות חיצוניים,
 – דיכאון או ייאוש,
 – דאגת יתר לזולת

בכל קטגוריה ישנה תת חלוקה עם הבדלים דקים בין תרופה לתרופה, כאשר באך שם דגש לקשר בין גוף לנפש ומאפשר שזירת שילובים אין סופיים למצבים מורכבים אשר יעניקו מזור לא רק לסימפטומים אלא לשורש הבעיה.

לפי שיטת באך טבעם של הסימפטומים או שמה של מחלה אינם משנים כלל ואין להם כל חשיבות. אם קיימת חרדה רצוי שהמטופל ייטול את התרופה הנחוצה לחרדה ולעיתים גם קרוביו הנמצאים בסביבתו ומושפעים ממנו/ משפיעים עליו.

תמציות פרחי הבאך מכילות כמות מזערית מחומר הפרח, עץ או שיח, מה שמעניק לתמציות כוח אנרגטי עדין. כוח זה הוא בעצם כוח החיוניות של הצמח. אנרגיה זו מרפאה את הרמה הרגשית רוחנית של הצורך ממנה (אדם, חיה, צמח..) המים רוכשים את התדר, האנרגיה של הפרח ובה השתמש דר' באך לריפוי.

כיצד מפיקים פרחי באך:
קוטפים את הפרחים בשיא פריחתם ומשרים אותם במיכלי זכוכית עם מים מזוקקים לשלוש שעות, מוציאים את הפרחים ואת המים משמרים בברנדי. זוהי תמצית האם ממנה מפיקים את התרופה ונסמכים על זיכרון המים והעוצמה האנרגטית של הצמחים.

כיצד התרופות פועלות:
התיאוריה של דר באך טוענת שלכל פרח, עץ, שיח ישנה איכות מסוימת או תדר אנרגטי, כאשר אדם מתנגד לתכונה הטבועה בו נוצרת חסימה אנרגטית המתנגשת עם טבעו הפיסי.
פעולת התרופה לדברי דר' באך: "הפעולה של תרופות אלה הינה להעלות את התדרים שלנו ולפתוח את הערוצים שלנו לקבלת האני הרוחני, להציף את טבענו בתכונה לה אנו זקוקים ולשטוף מעלינו את הגורם המסב לנו נזק".