המחלה משמשת כהתראה, מעין פסק זמן בבריאות לצורך עירור האדם ולפתח מודעות כי משהו לקוי במסגרת חייו.
פגיעה בזרימה ההרמונית של הגוף בתשתית התאים, הרקמות והאיברים המרכיבים אותנו.

תורת המזרח הסינית טוענת כי בריאות היא זרימה אנרגטית, כל איבר ותפקידו כולם מחוברים ברשתות תקשורת, כאשר הכוונה היא למערכות הגוף – הדם, הלימפה, העצבים וזרימת אנרגיה בין האיברים השונים באמצעות מה שהם מכנים "מרידיאנים"- מעין קווי תקשורת למעבר אנרגיה הפרושים על פני הגוף מקצה לקצה.

גישה זו מחייבת הסתכלות כוללנית הוליסטית בראיית הבריאות, החולי והרפואה, לפיכך פגיעה בערוצי האנרגיה יפגעו בכוח החיות.
הפרת האיזון, שיבוש ההרמוניה וחסימה בזרימת האנרגיה – אנרגיית החיים תיווצרנה תופעות מחלה אשר יכולות להיות שונות עד פגיעה במערך הגופני הנפשי או הרוחני או בכולם יחדיו.

על האדם החולה לבדוק היכן שגה, היכן לא פעל נכון או לא הקשיב לחוקי הטבע- חוקי היקום והקיום.
החזרת הגוף למצב בריא לעיתים תחייב סיוע מבחוץ בצורת תרופות. המחלה לכשנרפאת מולידה החלמה שהן אותן אותיות אך בסדר אחר.

לפיכך בריאות היא מצב של שלמות, מצב של יכולת לאזן בין ניגודים ולהביא להרמוניה בזרימת תהליכי החיים.

נפתולי החיים מורכבים ביותר. הם מתרחשים בגוף במכלול עצום של תהליכים כימים ותהליכים נפשיים ורוחניים (לחץ, דיכאון, עצב, כאב, מרירות, דכדוכי נפש וכדומה). בתהליכים של חילוף חומרים נוצרים חומרי פסולת, חלקם רעילים ועל הגוף להפרישם כמה שיותר מהר. לגוף יש היכולות להפריש את חומרי הפסולת בשגרת החיים (שתן, צואה, זיעה, התעטשות, נשימה, נשיפה).
אך לעיתים קורה שעל הגוף להאיץ תהליכי הפרשה דרך כל פתח אפשרי בגוף. פעולת חירום זו מתרחשת לא אחת בתהליכים לא נעימים כמו: כאבים, נזלת, שיעול, פריחה, הקאה, שלשול, הזעת יתר, עליית חום הגוף ועוד.

ברפואה המערבית תופעות אלה מוגדרות כמחלות ואילו בראייה הטבעית – ההוליסטית אלו הם תהליכי ניקוי, החלמה ושיקום. בראייה זו אלה אינן מחלות אלא תהליכים לצורך שיקום ותיקון הגוף. אין בראייה זו התייחסות למחלות אלא התייחסות לחולה עצמו.
הרופא צריך לטפל בחולה ולא במחלה, עליו לייעץ לו ולכוונו לחיות חיים ברוח ובקצב של הטבע והליכותיו ולא לטפל בסימפטומים.
יכולות הריפוי של האדם והשמירה על בריאותו נעוצות גם בעובדה המופלאה שרוב תאי הגוף, למעט תאי שיניים, שרירים ועצבים, מתחדשים תקופתית.

חידוש זה הוא נדבך חשוב בתהליכי הריפוי העצמי של הגוף. מילת מפתח הינה מודעות – אדם אשר מפתח כלים להתמודד עם השפעות מזיקות סביבתיות ואחרות, כאשר מופיע לחץ או השפעה שלילית ומזיקה כזו או אחרת, יכול להנות מתובנות ומסגרות החיים אשר יובילו לבריאות.