המאמר באדיבות מגזין "חיים אחרים" מבית מוטו תקשורת.

נדמה שמעולם לא הייתה לתקשור עדנה כמו בשנים האחרונות. כל אדם שני מתקשר או מתוקשר וכולם נוגעים בישויות מעולמות אחרים. מהו תקשור ואיך מבחינים בין מתקשר אותנטי לשרלטן? המומחים עונים

תקשור הוא יכולת שטבועה בנו ואפשר לגלות אותה דרך תרגול טכניקות והתמדה. התקשור הוא אמצעי להתמרה אישית מודעת, להרחבת הכוח היצירתי שבנו ולחיבור לכוחות ריפוי. מטרתו להדריך, לכוון ולעזור בהתפתחות הרוחנית, שתוביל לפתיחות, לאהבה, לצמיחה אישית, להעלאת הערך העצמי ולשיפור מערכות יחסים.

תקשור הוא יכולת אינטואיטיבית לקבלת מסרים מתת המודע והבאתם למודע, וברמה גבוהה יותר הוא היכולת לתקשר עם גורמים מחוץ לפנימיותו של האדם עצמו, כמו מדריכי אור ומלאכים.

מתקשר אמיתי או מתחזה
מרגלית אילון, מורה רוחנית, הילרית, מתקשרת וסופרת, מסבירה כי התקשור מאפשר חיבור מחדש לשמים, מעביר מסר של שינוי ומאפשר מעבר מחושך לאור. "קל לאמוד אם מתקשר הוא אמיתי או מתחזה", היא אומרת. "אם הוא מדייק בראיית אירועים מן העבר או נסיבות בהווה ומתייחס לעניינים ייחודיים לשואל, אפשר להניח שהוא אמיתי ושקיבל את המידע בתקשור. שרלטנות מתאפיינת בדרישה לתשלומים כספיים גדולים, ביצירת תלות, בפיזור הבטחות שווא ובפרסומים שיש בהם אלמנט שקרי.

היא מזהירה מפני מתקשרים המחוברים לחושך, העלולים להעביר מסרים מפחידים על אירועים העומדים לקרות לאדם. "יש להבין כי נבואות עשויות להגשים את עצמן, ועל אחת כמה וכמה נבואות מפחידות הנטמעות בלא מודע. אני מאמינה שבטיפול רוחני-אנרגטי העיקרון החשוב הוא לאפשר למטופל ללמוד את השיעור שלו".

התקשור נותן כלים להתמודדות
ירון זפרן, ד"ר במטפיזיקה ובעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, עוסק בייעוץ ובהוראה של אמנויות הרוח ובעל מרכז רוחני ללימוד מקצועות אלה טוען כי "שרלטנות נמדדת בכמה מישורים: כשהמתקשר לא עבר התפתחות אישית ומשליך על האחר מעולמו הפנימי; כשהמתקשר הוא 'נביא זעם' המנסה להבהיל כדי לזכות בתחושה של כוח ועוצמה; וכשמתקשר מנסה ללטף את האגו של האחר ויוצר פער גבוה מאוד ומתסכל בין מצבו העכשווי לבין מה שמבטיחים לו בעתיד.

"מתקשר טוב אמור לעזור לנו להתמודד טוב יותר עם החיים. תקשור הוא כלי הדרכה רוחני, המלווה בדרך ונותן כלים להתמודדות. הוא נוגע באספקטים פסיכולוגיים חשובים, ויוצר קשר עם האני העליון. תקשור במהותו נועד להעביר מידע כדי שהאדם יעבור דרכו תהליכים. הוא אמור לעודד ולהראות לאדם את הצד המואר ואת חצי הכוס המלאה. מתקשר אמיתי מכיר בקשיים, אבל נותן כלים להתמודדות, אומר מה נכון לעשות ונותן צידה לדרך".

המסר הוא החשוב ולא המקור
גילה בויום – בוגרת החוג למדעי המחשב בטכניון, מדיום ומתקשרת, עוסקת במגוון רב של אמניות חיזוי (אסטרולוגיה, מטוטלת, טארוט, נומרולוגיה ותורת האותיות) ועומדת בראש המרכז לפיתוח המודעות, סוברת שתקשור הוא מצב של מודעות שאפשר להגיע אליו באמצעים פשוטים מאוד. "קל לחוות מצב תודעתי קוסמי, וצריך רק להגדיר מה מחפשים ולא ליפול לאשליות. יש כאלה שנולדו עם כוחות ויש כאלה שצריכים ללמוד כדי להיפתח אליהם. הכוח של התקשור נמצא בגלי האלפא של המוח הפעילים בעת החלימה".

בויום אומרת שהתקשור נעשה דרך סוג של מודעות המגייסת תחושות, מחשבות ודימויים, ואפשר להגיע אליו דרך תרגילים, תנועות, נשימות, דמיון מודרך וטעינה אנרגטית.

בויום מודה שקשה מאוד לאמוד, להעריך או לדרג את המתקשר. לכן חשוב להבין מה בדיוק מחפשים בתקשור. החשוב בתקשור הוא המסר עצמו ולא המקור או הישות שמהם הוא מגיע. יש סכנה של שרלטנות לא מודעת. "כשאני מתקשרת, אני חשה שהאדם שמולי לחלוטין בידיים שלי ולכן הוא יאמין ויעשה כל מה שאומר לו, כולל קביעת עתידו. הסיבה לכך היא שהתקשור הוא חלק מההכרה הקוסמית האלוהית, והוא מחבר לחוויה של כל יכול, יודע כל ונמצא בכל. משום כך ברור מדוע התקשור עלול לתת תחושה של כוח, אגו והתהדרות.

"תקשור טוב בא למלא פונקציה פסיכולוגית, להעניק תובנות וללמד אותנו על עצמנו. אנשים עשויים לצאת בתחושה של אושר ושל התפעמות גם אם נאמרו מסרים קשים, אך הם באים ממקום מואר. לעומת זאת, כל תקשור המביא להשתעבדות ולתלותיות חשוד כשרלטנות וכרצון לעשות כסף מאנשים במצוקה".

אנשים זקוקים להדרכה
איריס חלימי מהיישוב ניצני עוז ניחנה לדבריה ביכולת תקשור מאז שהיא זוכרת את עצמה. היא מספרת שהייתה ילדה שמחה ודינמית שדיברה עם הירח והכוכבים, אך משהבינה שהיא חריגה בסביבתה היא סגרה את הערוץ. יותר מאוחר, רק לאחר שחלתה בסרטן, הבינה את תהליכי ההתפתחות שעברה וחזרה גם לתקשר. "המדריכים הרוחניים שאני מתקשרת איתם הם נשמות שהגיעו למעלת צדיקות בחייהם, והם ממשיכים את תיקונם איתנו ולמעננו", היא מסבירה.

"תקשור הוא אינטואיציה, וכל אדם המוכן לשמוע מעבר לרצון העצמי, יכול לקבל מידע מתוקשר המגיע בצורה טהורה ואמינה. המתקשר והנועץ נותנים ומקבלים באותה מידה, ולשני הצדדים זוהי דרך. מתקשר אמיתי הוא כזה שאינו רודף אחר הקליינטים ואחר הפרסום.

"אנשים הולכים לתקשור כדי לקבל תשובה מה עליהם לעשות בעולם הזה. תפקידו של מתקשר להעביר מה שהאור הגבוה של האדם אומר לו. לעתים לוקח לאדם שנים כדי להבין מה הוא צריך לעשות עם הידע שהוא קיבל בתקשור. היו לי מקרים של התעקשות מצד האור לא לתת מידע, אלא אם המתוקשר יגיע לבשלות שתאפשר לאותו מידע לסייע לו לעשות את השינוי ההכרחי בחייו".

תקשור אינו חוזה את העתיד
הרב ד"ר גיל גרשון טבעון, בעל הסמכה לרבנות, ראש כולל להלכה ולדיינות ובעל תארים אקדמאיים רבים (תואר ראשון בהנדסת מטוסים, תואר שני באסטרונומיה, שלישי באסטרופיזיקה ולימודי רפואה ופסיכולוגיה), מאיר היבטים פסיכולוגיים ותורניים של המיסטיקה ביהדות.

טענתו אפשר להיפגע מתקשור: "האדם שבא לקבל מידע לגבי עצמו ועתידו, רוצה שמישהו יעזור לו לנווט את דרכו. הוא נוטה להאמין לדברי המתקשר שיש לו נגישות לעולם הנסתר ולכוחות עליונים. המתקשר צריך להיזהר במילה קלה כבחמורה. אנחנו עוסקים בדיני נפשות, ולא פעם אנו עדים לכך שמתקשר מציע לאדם להתגרש, לעזוב מקום עבודה או להשקיע כספים, ועל ידי כך הוא עלול לגרום לעגמת נפש ולנזקים פיזיים ונפשיים. לרוב המתקשרים אין רקע פסיכולוגי או תורני, כך שהם אינם יכולים לפרש את הידע שהם מקבלים באופן מקצועי".

הרב גרשון טבעון סבור כי התקשור הוא יכולת מולדת: "לכל אדם יש עין שלישית וכוח מדמה פנימי. לכל אדם יש נשמה אלוקית שיש לה יכולת. ומכאן, בנוסף להתעוררות הרוחנית, כל אחד רוצה לתקשר. לפי הקבלה, בזמן שהעובר ברחם עדיין אין לו יצר הרע, ולכן יש לו ראייה רוחנית, אך ברגע שהוא נולד 'לפתח חטאת רובץ'. האדם שוכח את כל מה שהוא למד, ראה ויודע, אך הנשמה מרגישה את הכמיהה ואת הגעגוע למקום שהיא חוותה. יש רמות רבות בתקשור. רמת התקשור תלויה בזיכוך הפנימי ובהכנה הנפשית והלימודית של האדם. אם אדם מקושר לקדוש ברוך הוא בכל הליכי ואורחות חייו, יש להאמין כי התקשור יהיה קרוב יותר לאמת".

"תקשור המתבסס על ראיית העתיד אינו נכון", מוסיף הרב טבעון. "יש לזכור שהבחירה היא שלנו בכל רגע נתון. אנחנו יכולים לשנות מהלכים, ואסור לנו לקבל דברים לגבי העתיד כאמירה מוחלטת".

תוצאות לטווח הקצר והארוך
אדם קלין-אורון, דוקטורנט ומרצה באוניברסיטה העברית במחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה, בוחן את תופעת התקשור דרך הפריזמה האקדמית ומחפש תשובות דרך המחקר. לדבריו, הנחת היסוד של המתקשרים היא שכל דבר שקורה הוא מבחירה. מכיוון שהאדם הוא היוצר את מציאות חייו, הוא גם יכול לפתור בעצמו את צרותיו. תפקיד המתקשר הוא לא לפתור את בעיות המטופל, אלא לעזור לו להבין למה המציאות שהוא ברא לעצמו אינה המציאות שהוא רוצה לעצמו. הוא יעשה זאת לרוב דרך שחזור גלגולים ודרך עבודת מודעות אישית.

הוא מגדיר תקשור כמצב שבו אדם מאמין שהוא משמש ערוץ ישיר לקשר עם ישויות שאינן מהעולם החומרי. הקשר בין המתקשר לישות המתקשרת יכול להתבצע בדרכים רבות כמו מוזיקה, ציור וכתיבה אינטואיטיבית. הדרך הנפוצה ביותר היא דיבור ישיר, כשהישות מדברת ישירות מגרונו של המתקשר. זה יכול להתאפיין בטרנס, מצב שבו שפת הגוף והקול משתנים, בחצי טרנס, כשהישות נכנסת לגוף אבל אין שינויים פיזיים, ובמצב של העברת מידע ללא טרנס.

"אופן התקשור אינו משנה ומבחן התוצאה הוא הקובע, כלומר, האם האדם השיג את מה שהוא היה צריך. גם מבחן התוצאה נחלק לשניים – מבחן תוצאה לטווח ארוך, כשדברים יכולים להתממש לאחר שנים (למשל, האם השגת את הזוגיות שרצית), ומבחן תוצאה בטווח המיידי הקשור לתגובה הרגשית של המתוקשר. אין כאן ביסוס מדעי, אלא 'האם הידע שקיבלת מרגיש לך נכון'.

"המתקשרים יגידו שכוחם אינו מספיק כשהאדם אינו מוכן לשחרר. הסמכות נשארת אצל המטופל, כמו גם הדרישה שייקח אחריות על חייו. כשהמתקשר בעצמו מרגיש שהוא מתקשר עם ישות לא מוכרת, הוא יחליט אם היא מתאימה לו או לאו, ואם היא טובה או רעה. כך גם הנועץ יחליט אם התקשור נכון וטוב לו או לא. נוסף על כך, מתקשרים אינם עוסקים רק בטיפולים אישיים ובריפוי, אלא גם בהעברת מידע (למשל, כתיבת ספרים מתוקשרים)".

תקשור הוא דרך וטכניקה
ליאורה בירנבאום, ד"ר לפסיכולוגיה בעלת ותק של מעל 20 שנה בפעילות מקצועית בבריאות הנפש, עסקה בהוראת הטיפול ובהדרכת סטודנטים לעבודה סוציאלית באקדמיה, וכיום עוסקת בטרנספורמציה של הרוח ובפסיכותרפיה טרנס פרסונלית, אומרת כי "המדיטציה היא הגשר לתקשור מכיוון שהיא יכולה לשנות מצבי תודעה ולהשתמש בהם כמצבי ידיעה. בהתחלה התקשור הוא איסוף מידע, אך ככל שנוגעים בו הראייה מעמיקה יותר.

"אין התקשור שונה מכל טכניקה טיפולית אחרת", אומרת בירנבאום. "הדבר החשוב בטיפול הוא היכולת של המטפל והמטופל להיכנס ביחד לתכנים רגשיים ונשמתיים שאינם זמינים למודע מתוך בחירה. בתקשור עולים דברים שהנשמה של המתוקשר מסכימה לקבל. אין להגיד למטופל דברים שאינו יכול להכיל.

"בעולם הטיפול תקשור הוא טכניקה ומטפל מתקשר אינו שונה מכל איש טיפול אחר. התקשור אינו בן חורג, אך הוא גם לא פתרון לבעיה, אלא דרך, טכניקה וריבוי של אפשרויות. הוא אינו מרפא, ואת עבודת הריפוי אדם עושה בעצמו".
    
הכותבת עוסקת בהנחיה רוחנית, מעבירה יחידים וקבוצות תהליכי שינוי והעצמה ומטפלת רב תחומית ברפואה משלימה.