הומאוסטזיס משמע שיווי משקל.
 
קלוד ברנד  פיסיולוג וכימאי במחצית המאה ה- 19 אמר: "קיים עולם פנימי, המשמש כמתווך בין חיי האורגניזם והסביבה החיצונית שלו, האדם נוטה לשמור על הרכב סביבתו. אם נגרמת הפרעה לאיזון הדינמי, נוצרות תגובות נגד במטרה להחזיר את ההומאוסטזיס."
בשנת 1925 טבע הביולוג ולטר קנון (walter canon) מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד שבארה"ב את המושג הומאוסטזיס, תאוריה זו פותחה לראשונה ע"י הפיזיקאי הצרפתי קלוד ברנד בשנת 1885. המושג נגזר משתי מילים יווניות: הומאו שמשמעותו דומה וסטזיס שפירושו עומד קיים.

המושג הומואסטזיס בא לבטא את האיזון בבריאות הקיימת בגופו של כל בעל חיים ובאדם.

בגופנו ישנם מנגנונים אשר בעזרתם הגוף מגיב לגורמים אשר מאיימים על מצבו הנורמאלי – המצב הבריא של האדם. בדרך כלל לגוף יכולות לשמור על הבריאות התקינה באמצעות הכוח החיוני- life forse או l.f /v.f ,vital forse.
היכולות הללו טמונות במערכות השונות בגוף:
מערכת החיסון למרכיביה, מערכת קרישת הדם ובכלל מערכות הגוף הדואגות להפעיל את כוח הריפוי להחזרת הגוף מחוסר איזון – הטרוסטזיס, לאיזון לעיתים בעזרת סיוע מחוץ לגוף כמו גישות טיפול שונות – צום , צמחי מרפא, דיקור סיני, הומאופתיה, טיפולי מגע וכ"ו.

גישות טיפול אלה עוזרות לחזק את כוח החיות ולא מרפאות רק את הסימפטום וכאשר כוח החיים חוזר לתיקונו יש היכולות להחזיר את הגוף למצב מאוזן דהיינו – הומואסטזיס.