אלפי שנים השתמשו בשמנים האתריים, המצרים, היוונים והרומאים השתמשו בהם לבישום, לריפוי וטיפוח הגוף תוך שהם מייחסים להם תכונות ריפוי מגוונות, תכונות קוסמטיות ואף תכונות מיסטיות ודתיות שונות.

ישנם כיום 300 שמנים נדיפים המשמשים לאנשי מקצוע וכל אחד תכונות מרפא שונות: אנטי נגיפיות, אנטי חיידקיות, אנטי פטרייתיות, אנטי דלקתיות, נוגדי כאב עצבי, שיגרון, אנטי עוויתיים, נוגדי רעלנים וארס, נוגדי דיכאון, סדאטיביים (מרגיעים), משככי כאבים, משפרי לחץ דם, משפרי עיכול, מכייחים, מבשמים, ממריצי דם, משתנים ועוד רבים.

השמנים נקלטים בגוף דרך נקבוביות העור, דרך חוש הריח- עצב הריח המגיעים עד לאונה הלימבית ודרך שימוש פנימי בבליעה מגיעים למחזור הדם ועושים את עבודתם . השמנים משתלבים וגם נפלטים בטבעיות רבה מבלי להשאיר תופעות לוואי.

הדרך הטובה ביותר לשימוש בהם היא דרך דרכי הנשימה ודרך העור.

דרכי השימוש:
עיסוי, קומפרסים, אמבטיות, שאיפה, קרמים, שטיפות שיער, תרסיסים, בישום, אינהלציה, שטיפות ואגינליות.
דרך נוספת היא בליעה אך דרך זו אינה עדיפה מכיוון שמיצי העיכול והמזון משפיעים על הרכבם הכימי ופירוקם של השמנים.
השמנים הנדיפים נפלטים דרך העור בזיעה, דרך מע' הנשימה, דרך השתן, צואה. הם נפלטים בממוצע בין 3-6 שעות ולעיתים עד 14 שעות בגוף חולה או שמן מאוד.

השמנים מופקים ממגוון רחב של צמחים וחלקים שונים כגון: עצים, שיחים, עשבים ופרחים. ריכוזי השמן בכל צמח מרוכזים במקום שונה וההפקה תהיה בהתאם לחלק: עלי כותרת, פרחים, קליפת העץ, קליפת הפרי, עלים, מחטי העץ, שרפים, גבעולים, שורשים וכו'.

הפקת השמן משתנה מצמח לצמח. השיטה השכיחה ביותר היא שיטת הזיקוק = אידוי טיפות השמן מן הצמח, ניתן גם באמצעות השיטה המסורתית השרייה של הצמח בשמן והעמדתו במקום מואר בשמש, ניתן גם בסחיטה כמו בפירות או ריכוך של שרפים וקליפות.

היפוקרטס אמר : "הדרך לבריאות שלמה היא אמבטיה ריחנית ועיסוי ריחני בכל יום" 

*לא להתבלבל שמן נדיף כאשר מטפטפים אותו על בד/ נייר סופג הוא ייספג ויתנדף ויתפזר ללא השארת כתם שומני לעומת שמנים שאינם נדיפים.

רעילות שמנים ואלרגיות לשמנים:
לשמנים הנדיפים דרגות רעילות שונות בהתאם למרכיביהם והחומרים הפעילים שבהם.
אין מורחים את השמנים ישירות על העור אלא לאחר דילול של מים, שמני נושא, קרמים וכו'
יוצאים מן הכלל הם שמן עץ התה ושמן הלבנדר שרמת הרעילות שלהם נמוכה וניתן להשתמש בהם ישירות על העור ברמה של טיפות בכמות גדולה לערבב עם הנושאים השונים.
יש לבדוק את רגישות האדם לשמנים- מטפטפים טיפה אחת על פרק ידו או מאחורי האוזן מחכים רבע שעה אם ישנו איזה עקצוץ, המקום מאדים, חל שינוי אין להשתמש בשמן זה בצורתו הטהורה.

יש להקפיד תמיד ע"פ ההוראות לגבי אוכלוסיות שונות: נשים בהריון, תינוקות, קשישים, חולי לחץ דם, ורידים נפוחים וכדומה כל מקרה ייבדק לגופו של עניין.. אלרגיות לשמנים יתכנו, נא לבדוק רגישויות!

ריאקציה 
ריאקציה משמעה תגובה של הגוף לטיפול ותתכן תגובה כזו לטיפול/ שימוש בשמנים אתריים, הגוף עובר תהליך של שינוי כולל סילוק רעלים, כתוצאה מכך אנו פותחים ומזרזים סירקולציה. תהליך סילוק הפסולת והרעלים מהגוף הינו חשוב- כדי להגיע למצב של איזון צריך לפנות את הפסולת מהגוף במישור הפיזי והנפשי.
סוגי ריאקציות: מע' עיכול, מע' שתן, מע' הנשימה, מע' העור (זיעה, דם, לימפה)  יגיבו תגובות כגון השתנה מרובה, פריחה עורית, נזלת, ליחה, שיעול, הפרשת צואה מוגברת, פצעים, סחרחורת, כאבים, הפרשות מהעיניים, עייפות, חוסר סבלנות, רגיעה, דחייה מהשמן וכו'

דרכי טיפול:
מבער – 2-3 טיפות שמן לתוך מים חמים
קערת מים – 1-9 טיפות לקערת מים רותחים בחדר סגור לחמש- עשר דקות שהשמנים יחלחלו בחדר.
שאיפת אדים – 2-3 טיפות שמן לתוך קערת מים חמים, לכסות את הראש במגבת ולרכון מעל הקערה כשהפנים במרחק של 25 ס"מ מהמים והעיניים עצומות. (=אינהלציה)
בישום – למוסס שמן באלכוהול או בשמן נשא ולמרוח או להתיז על הגוף.
ממחטה או טישו – 1 טיפה על הטישו ולהריח כאשר נדרש.
אמבטיה– 2-3 טיפות לאמבט מים חמימים ולשכשך בה (רגליים, ידיים, ישיבה, כל הגוף)
אמבט כל הגוף –  מבוגר – 20 דקות , ילד- 10 דקות, תינוק וקשיש 5 דקות (שאר סוגי האמבט 15 דקות)
קומפרסים – 2-3 טיפות שמן בחצי ליטר מים, לטבול בד כותנה/ צמר גפן ולהניח על המקום ל-1/4 שעה
שטיפה – מים מורתחים/ מזוקקים עם שמנים בהתאם לכמות לנער ולהשתמש.
שטיפה ואגינלית – כוס מים פושרים/ מי צמחים + 2-3 טיפות שמן + כפית מלח/ שתי כפות חומץ ולשטוף.
שטיפות פה – כוס מים פושרים/ מי צמחים + 2-3 טיפות שמן מגרגרים ויורקים (אפשר להוסיף מיץ מלימון סחוט או חצי כפית מלח להגברת אפקט החיטוי) 
מפזר אדים – 1-9 טיפות למים.
תרסיס חדר – 4 טיפות ל -300 מ"ל מים חמימים לנער ולרסס לחלל החדר, שטיחים, ווילונות, רהיטים.
מריחה – 1 טיפה בכף שמן נשא ולמרוח
עיסוי – 2 טיפות לכף שמן 30